A fotózás világnapjaként tartják számon augusztus 19-ét. Miért? Mert 187 évvel ezelőtt éppen ezen a napon mutatták be a nagyközönségnek a dagerrotípia-készítés technikáját.
1839. augusztus 19-én a párizsi Institute de France-ban tartott ülésen a publikum elé tárták a fotográfiai eljárás minden részletét, melyet Daguerre és Niépce talált fel.
Mi is az a dagerrotípia?
A dagerrotípia a fotográfiában az képrögzítési eljárás volt, amely elsőként gyakorlati használatba került, Louis Daguerre és Nicéphore Niépce fejlesztette ki.
Nem volt sokszorosítható, ezért a megmaradt dagerrotípiák egyedi műtárgynak minősülnek. Az ezüstözött rézlemezt polírozták, majd tisztították. Az eljárás sikere teljes mértékben az alaposságon múlt. Ezután jódgőzben – később bróm- vagy klórgőzben – érzékenyítették, amíg a lemez sötét sárga színűvé nem vált.
Az érzékenyítéshez speciális fadobozt használtak, amelynek alján porcelán vagy üvegtálban volt a jód. Sokáig népszerű eljárás volt, annak ellenére, hogy az üveglemezre vagy papírra készített képek gyorsabbak és olcsóbbak voltak.